Shkenca zbulon se cili është misteri që mund t’ju mbrojë nga aborti

19:05 | 12 Prill 2019

Gratë që rregullisht kryejnë marrëdhënie orale me partnerin e tyre, kanë gjasa më të vogla që të përjetojën abort spontan.

Studiuesit besojnë se gëlltitja e spermës forcon  sistemin  imunitar të një gruaje shtatzënë dhe forcon fetusin, transmeton portali arbresh.info

Kjo mund të jetë, thonë ata, sepse përmban hormone dhe proteina nga trupi i njeriut, për të cilin mund të jetë e dobishme për nënën që të ndërtojë një tolerancë.

Sipas shkencëtarëve sperma mund të absorbohet mirë në zorrë dhe krijin imuntet.

Studiuesit nga Qendra Mjekësore e Universitetit Leiden në Holandë testuan teorinë e tyre duke krahasuar historinë e shtatzënisë dhe zakonet e seksit oral te 234 grave.

Ata pranuan se studimi duhet të zgjerohet, megjithatë shtuan se gëlltitja e spermës mund të parandalojë abortin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara