Shishet e plastikës shkaktojnë kancerin?

10:24 | 28 Mars 2019

Eksperti i kimisë ,Tom Brokaw tha se nuk pi më nga ujë nga shishet e plastikës pasi një “studiues kryesor i kancerit” sugjeroi se nga shishet e plastikës mund të fitohet kanceri.

Brakaw, ekspert i kimisë, 79-vjeçari i cili u diagnostikua me mieloma të shumëfishtë në vitin 2013 në një video për faqen mjekësore SurvivorNet nxit debat për shkaktimin e kancerit nga shishet plastike të ujit, përcjell portali arbresh.info.

“Nuk pi më prej tyre”, ishin fjalët që nxitën debatin e mëtutjeshëm në lidhje me sigurinë e shisheve plastike.

Joe Schwarcz, PhD, një kimist dhe drejtor i Zyrës për Shkencë dhe Shoqëri në Universitetin McGill, tha për DailyMail.com se ky mit tashmë po shihet si problem i madh.

“Është e vërtetë: Ne ende nuk e dimë se shishet e ujit nuk përfshihet si rrezikshmëri. Ne gjithashtu ende nuk kemi fakte shkencore se rrezatimi kozmik shkakton kancerin”, tha Dr Schwarcz.

Pavarësisht nga materiali, ai thotë: ‘Vetëm doza e bën helmin. Vetëm për shkak se diçka konsiderohet të jetë kancerogjene, nuk do të thotë se shkakton kancer tek njerëzit”. /arbresh.info/

 

Lajmet më të lexuara