Selino, ushqimi që nuk duhet t’i mungojë tryezës

14:36 | 5 Mars 2020

Selino shpesh mendohet si një ushqim dietal, me aromë, por që ka kalori të ulët sa që do të garantojë edhe humbjen e kileve.

Përpos humbjes së peshës, selino ndihmon shumë edhe në humbjen e peshës, transmeton portal arbresh.info

Selino është burim i shkëlqyer i disa vitaminave dhe mineraleve dhe veçanërisht  është e lartë në vitaminë K.

Të pranishme në sasi më të vogla por akoma të konsiderueshme janë folati, kaliumi, mangani dhe acidi pantothenik. Kur hani selino, gjithashtu do të neto vitaminat A, B2, B6 dhe C, bakër, kalcium, fosfor dhe magnez.

Sikurse thamë më lartë, përpos humbjes së peshës, selino ndihmon zvogëlon rrezikun për sëmundjet e zemrës dhe kolesterolin. Nëse po përpiqeni të ulni kolesterolin tuaj LDL (të keq), atëherë duhet të hani selino, sepse përmban një përbërës të quajtur 3-n-butilfalinë (3nb)  dhe sipas studiuesve amerikane ky përbërës ndihmon shëndetin e zemrës.

LEXO EDHE: Mendonte se kishte gurë në veshka, por lind trinjakë

Një smoothie me seliono është gjithashtu ideale pas stërvitjeve. Selinoja, përveç që ka shumë ujë për të ndaluar dehidratimin, përmban një ekuilibër të bukur të kaliumit dhe natriumit.

Selino për shkak të sasisë së konsiderueshme të ujit, është një perim ideal edhe veshkat. Ndihmon në parandalimin e gurëve të veshkave. Lëngu i selino-s gjithashtu mendohet të ketë përfitime shtesë që pastrojnë toksinat që lidhen me formimin e gurit.

Selinon mund ta përdorni në gjellë, sallatë, smoothie dhe thjesht mund ta vendosni në një shishe me ujë dhe ta pini kurdo që keni etje./arbresh.info/

 

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara