Pse nuk duhet të pini kafe gjatë ditëve të ftohta

21:53 | 12 Janar 2019

Kur temperatura janë të ulëta si në ditët e fundit, një filxhan kafe me avull mund të duket si e vetmja zgjidhje për t’ju ndihmuar të zgjoheni dhe të ngroheni në mëngjes.

Por sipas Wall Street ajo nuk është dhe kaq e mirë për shëndetin tonë. Pse? Epo, shumicën e kohës, trupi jonë është më i nxehtë se ambienti që na rrethon. Kur është ftohtë trupi jonë mundohet të prodhojë dhe më shumë nxehtësi.  Pirja e kafes në këto ditë mund të shkaktojë urinim të shpeshte dhe diare.

Dhe kjo është “një mënyrë tjetër për të humbur ngrohjen e trupit, sepse lëngu është shumë më i ngrohtë se mjedisi i jashtëm”, thotë Alan Hedge, drejtor i Laboratorit të Faktorëve Njerëzor dhe Ergonomik në Universitetin Cornell.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara