Pse nuk duhet të hani vezë çdo ditë, rrezikoni një sëmundje të rëndë

10:31 | 7 Qershor 2020

Ngrënia e çdo ditë mund të dëmtojë shëndetin e zemrës, raportojnë studiuesit.

Ekspertët e dietave nga Universiteti i Massachusetts Loëell kanë gjurmuar dietat, zakonet e shëndetit dhe mënyrën e jetesës së afro 30,000 të rriturve në të gjithë Shtetet e Bashkuara për rreth 31 vite, transmeton portal arbresh.info

Në përputhje me rrethanat, ata zbuluan se rreziku i sëmundjeve të zemrës dhe vdekjes rritet me numrin e vezëve që një individ konsumon, për shkak të kolesterolit.

Sipas tyre është e rëndësishme që të përshtaten faktorët, si cilësia e dietave, ka theksuar autorja e studimit Katherine Tucker, një profesor i shkencave biomjekësore dhe ushqyese. “Edhe për njerëzit me dieta të shëndetshme, efekti i dëmshëm i konsumimit më të madhe të vezëve dhe kolesterolit ishte konsistent.”

Në mënyrë të veçantë, studiuesit zbuluan se çdo 300 miligram shtesë kolesterol i konsumuar përtej një niveli fillestar prej 300 miligramësh në ditë shoqërohej me një rrezikshmëri më të lartë prej 17 përqind të sëmundjeve kardiovaskulare dhe një rrezik prej 18 përqind më të lartë të vdekjes.

Udhëzimet dietike aktuale në SHBA nuk ofrojnë këshilla për numrin e vezëve për individëd që duhet të hanë çdo ditë. Por para vitit 2015, rekomandohej që individët të konsumojnë jo më shumë se 300 miligram kolesterol në ditë./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara