Pse është e mirë të hani një lugë çaji mjaltë në ditë

01:54 | 8 Shtator 2019

Mjalti është ushqim që sjell shumë të mira shëndetësore.

Më të ju mund të forconi imunitetin, kujtesën, do të eleminoni kilet e tepërta dhe do të shpëtoni nga stresi.

Nëse e konsumoni atë çdo ditë, por me masë, atëherë do të përfitoni këto të mira shëndetësore, transmeton portali abresh.info

Pastron lëkurën

Mjalti pastron, mbron dhe shëron plagët dhe në të gjithë botën përdoret për kujdesin ndaj lëkurës. Përmban proteina të ndryshme, hidrogjen dhe acid glukonik që shërojnë edhe plagët më të vogla. Aminoacidet e tij rigjenerojnë indin dhe i mbajnë fibrat nënlëkurore të qëndrueshme.

Ndihmon për të detoksifikuar trupin

Trupi ynë preket nga toksinat e dëmshme që konsumojnë përmes ushqimit dhe pijeve. Mjalti ndihmon në detoksifikimin e trupit, nëse konsumohet përditë. Është një thesar i vërtetë i shëndetit, që  shërbejn për të lehtësuar çekuilibrin e radikalëve, toksinave dhe antioksidantëve në trup që çon në dëmtimin e indeve.

Përmison aftësitë atletike

Mjalti është i bollshëm në karbohidratet ushqyese, karburanti i fundit që adhurojnë atletët. Konkretisht, një dietë e pasur me karbohidrate i bën ato më të qëndrueshme dhe rrit intensitetin e ushtrimit.

Largon kilet e tepërta

Mjalti me të gjithë kaloritë e tij tingëllon si një mënyrë e çuditshme për të humbur peshë, por është e vërtetë se ndihmon shumë. Studimet kanë treguar që konsumimi i mjaltit në vend të produkteve farmaceutike ndihmon më shumë në humbjen e peshës.

Ndihmon për gjumë më të mirë

Një nga metodat më të vjetra dhe më të testuara është që mjalti para gjumit ndihmon për një natë të rehatshme. Qumështi i ngrohtë ose çaji kamomil me disa lugë çaji mjaltë shkakton lëshimin e insulinës, e cila nga ana tjetër dërgon triptofan në tru. Në këtë formë, ju do të bëni një gjumë shumë të qetë dhe të rehatshëm.

Redukton nivelet e ankthit dhe stresit

Vetëm sepse funksionon si ëndërr, mjalti gjithashtu do të zvogëlojë nivelin e stresit me të cilin përballeni çdo ditë, pasi do të sigurojë një sasi të mjaftueshme të gjumit cilësor.

Ul nivelin e kolesterolit dhe mban trurin e shëndetshëm

Kolesteroli i lartë mund të jetë fatal, pasi shkakton sulm në zemër dhe goditje në tru. Konsumimi i rregullt i mjaltit kufizon nivelin e glykozës në gjak dhe ul nivelin e kolesterolit. Kolesteroli në trup gjithashtu mund të ndikojë në sëmundjet e sistemit të trurit dhe të çojë në p.sh. sëmundjen e Alzheimerit. Sidoqoftë, konsumimi i rregullt i mjaltit ul nivelin e kolesterolit dhe kështu e mban trurin më të shëndetshëm.

Forcon imunitetin

Plot me antioksidantë dhe veti antibakteriale, mjalti është mënyra e duhur për të forcuar imunitetin që rrezikohet nga privimi i gjumit, ushqimi i papërshtatshëm dhe nivelet e larta të stresit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara