Pse duhet të filloni të pini çaj të bardhë

11:32 | 5 Mars 2020

Një ndër pijet më delikate është çaji i barshë, sepse përpunohet minimalisht.

Ai korret përpara se gjethët e bimës të happen plotësisht dhe prandaj sythat e rinjë gjithmonë janë të mbuluar me qime të bardha të imëta, transmeton portal arbresh.info

Kjo është një ndër arsyet se pse quhet çaj i bardhë.

Ky lloj çaji është i përpunuar me kujdes sepse ka shumë antioksidantë dhe në të vërtët përmban sasi më të lartë të antioksidantëve sesa çaji jeshil.

Antioksidantët janë shumë të rëndësishëm për shëndetin tonë sepse mbrojnë qelizat nga radikalet e lira.

Dëmtimi i radikalëve të lirë mund të ketë efekte të dëmshme në trup dhe lidhet me sistemin e dobët të imunitetit, plakjen e parakohshme, inflamacionin kronik, sistemin imunitar të dobët dhe sëmundjet e tjera…

Sipas studimeve të shumta është gjetur se çaji i bardhë ka më shumë kolagjen natyral dhe është më i miri nga ekstratet bimore që mbrojnë kolagjenin dhe elastinën.

LEXO EDHE: Çaj dafine me kanellë për t’u dobësuar shpejt

Kolagjeni është shumë i rëndësishëm për parandalimin e plakjes dhe ka dobi të mëdha për lëkurën.

Përfitimet që jep çaji i bardhë janë:

  • Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës
  • Ul nivelin e kolesterolit
  • Ndihmon trupin që të djegë dhjamin dhe të forcojë metabolizimin
  • Aktivizon viruset dhe shkatërron bakteriet që shkaktojnë prishje të dhëmbëve
  • Ndihmon në trajtimin e diabetit
  • Redukton rreziqet nga kanceri
  • Forcon kockat
  • Ul inflamacionin
  • Përmison sistemin e tretjes/arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara