Proteinat e trurit mund të jenë qelës për trajtimin e skoliozës

23:43 | 24 Prill 2017

Një grup shkencëtarësh kanë bërë një hap të madh duke zbuluar se proteinat e shrtresave të trurit mund të ndihmojnë në trajtimin e sëmundjeve, transmeton arbresh.info.

Studiues ne Universitetin e Exeter në Britani dhe nga Universiteti Alberta në Kanada kanë marrë mostra të cipës së trurit te ata që kanë pasur ketë sëmundje dhe kanë parë dallime të shumta.

Studiuesit kanë vërejtur se qelizat përmbajnë kalcium i afrohen shumë mitokondria dhe prodhojnë membrana që shkaktojnë çrregullim.

Studimi është publikua në revistën shkencore “Journal of Neuroinflammation”./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara