Portokalli parandalon sëmundjet e zemrës

16:40 | 8 Prill 2015

Portokalli është një lëng të cilin e shijojnë të gjithë. Por e mira tjetër është se portokalli forcon sistemin tuaj imun dhe përmirëson disponimin.

Portokalli parandalon kancerin pasi që përmban substanca, për të cilat është vërtetuar se ndikon në parandalimin e disa llojeve të kancerit, sidomos atë të lëkurës, mushkërive, gjirit dhe të zorrës së trashë.

Parandalon sëmundjet e zemrës

Konsumimi i përditshëm i lëngut të portokallit ndihmon edhe në ndalimin e sëmundjeve të veshkave dhe pakëson rrezikun nga shfaqja e gurëve në veshka. Lëngun ta konsumoni në sasi mesatare, pasi që sasia e sheqerit shkakton rënien e dhëmbëve.

Rregullon nivelin e kolesterolit

Marrë parasysh faktin se portokajtë posedojnë fibra të tretshme, me konsumimin e rregullt do ta rregulloni nivelin e kolesterolit në gjak./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara