Pirja e çajit të frutave shkakton erozion të dhëmbëve

01:26 | 24 Shkurt 2018

Sipas një studimi të fundit, thuhet se pirja e vazhdueshme e çajit  të frutave, konsumimi i terpër i kripës dhe uthullës mund të shkaktojë erosion të dhëmbëve.

Në mes të vakteve, zakonisht është koha ideale për të pirë një çaj të frutave ose të konsumosh ndonjë gjë të kripur, transmeton portali arbresh.info

Megjithatë, ky rezulton të mos jetë ves i mirë.

Shkencëtarët nga King’s College në Londër kanë gjetur se konsumini i ushqimeve dhe pijeve që përmbajnë acid, sidomos në mes të vakteve, mund të jetë shumë i dëmshëm për gjendjën e dhëmbëve tuaj.

Ata kanë ardhur në përfundim se pirja e pijeve acidike, përfshirë edhe një gotë me ujë limon apo një çaj të ngrohtë, mund të rrisë shanset për t’u prekur nga erosioni i dhëmbëve.

Dr Saoirse O’Toole, autore e studimit ka komentuar gjetjet e hulumtimit, ku ndër të tjera ka thënë se “dihet mirë se një dietë acidike është e lidhur me shkaktimin e erosionit në dhëmbë, megjithatë studimi ynë ka treguar ndikim e mënyrës dhe kohës në të cilën konsumohen ato”.

Erosion i dhëmbëve ndikon në 30 përqind të të rinjëve në Europë dhe mund të bëjë që dhëmbët tuaj të jenë më të prirur ndaj ndjeshmërisë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara