Pijet që nuk duhet t’i pini kurrë pas moshës 40 vjeçare

15:02 | 4 Nëntor 2019

Lëngu i arrës së kokosit është një plotësues i mrekullueshëm i elektrolitit, por pasi kompanitë hedhin ëmbëltues të shtuar dhe shurupe tropikale me shije frutash (mendoni se uji i arrës së ananasit), shpesh përfundoni duke pirë më shumë sheqer sesa që është në një arrë kokosi.

Nëse porosisni një xhin dhe tonik në bar duke menduar që mikseri i qartë është më i mirë për barkun sesa sodat e errëta, mendoni përsëri. Vetëm 12 ons ujë tonik mund t’ju kushtojnë 124 kalori dhe 32 gr sheqer – kjo është vetëm shtatë gram më pak se sode për të njëjtën sasi!

Ujërat që në përmbajtje kanë vitamina, po ashtu nuk janë të preferueshme, transmeton arbresh.info.

Këto pije në shishe janë 120 kalori secila, dhe secila nga ato kalori vjen nga sheqeri. Dhe nuk është vetëm pak sheqer. Nëse dëshironi të mbushni pak aromë dhe lëndë ushqyese në ujin tuaj, hidhni gjërat në shishe dhe bëni një ujë detox.

E sigurt, një gotë lëng portokalli është e natyrshme dhe e tejmbushur me vitaminë C, por është e ngarkuar me sheqer dhe plotësisht e pavlefshme nga çdo lëndë ushqyese si fibra ose proteina për të ndihmuar në ngadalësimin e pikës së sheqerit. Një pije më e mirë për adhuruesit e agrumeve? Uji i aromatizuar me feta të freskëta portokalli, limoni dhe grejpfrut. Për përfitime të shtuara, mbajini lëvozhgat. Lëvozhgat e agrumeve përmbajnë anti-oksidant.

Pijet energjike mund të ju japin një energji të madhe, por ato janë të mbushura me ëmbëlsues të dëmshëm (shumica prej të cilave e bënë listën tonë të këtyre ëmbëlsuesve më të mirë dhe më të dobët të popullarizuar) dhe janë edhe më gërryes për dhëmbët tuaj sesa soda e rregullt. Thuaji jo këtyre pijeve!

Na vjen keq, por birra me xhenxhefil nuk është lajm i mirë për belin tuaj. Në fakt, është një nga pijet e gazuara më kalori të dendura në treg. Një shërbim mesatar me 7 ons ka 170 kalori, i cili prishet në rreth 24 kalori për ons.

Jo vetëm sode e rregullt kontribuon në shtimin e peshës dhe sëmundjet që lidhen me mbipeshën si diabeti, por aciditeti i tij është gjithashtu një lajm i keq për sistemin tuaj të tretjes dhe smaltin e dhëmbëve. Lajmi i keq vazhdon të vijë: Ngjyra e karamelit në sode përmban një fosfor të krijuar artificialisht që mund të jetë e keqe për shëndetin afatgjatë të kockave, paralajmëron Isabel Smith, MS RD CDN, të Isabel Smith Nutrition./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara