Për kafjall “muesli” dhe “smoothie”? Nëse mendoni se është e shëndetshme, është koha t’i ndryshoni gjërat

22:26 | 17 Gusht 2017

Kafjalli është shujta më e rëndësishme e ditës për shëndetin e organizmit, e ata që mendojnë se ushqehen shëndetshëm, gabojnë.

Nëse konsumoni bukë të thekur ose drithëra, rrezikoni ta dëmtoni ekuilibrin e glukozës dhe insulinës në organizëm. Secili kafjall duhet të përmbajë minimum 20 gramë proteina.

Nutricistët paralajmërojnë se kafjalli pas orës 8 e ngadalëson metabolizmin, e “smoothie” i popullarizuar në mbarë botën në fakt është shok i vërtetë për organizmin në mëngjes. Kafjalli me proteina përbëhet nga vezët, fasulet dhe djathi.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara