Ngrënia e çokollatës së zezë mund të prodhojë të njëjtën ndjenjë si kanabisi

22:06 | 2 Dhjetor 2019

Dihet që çokollata e zezë ka shumë përfitime, por shkencëtarët e Universitetit të Londrës kanë bërë një zbulim tjetër.

Konkretisht, Men’s Journal raporton se sipas shkencës çokollata e zezë përmban përbërës varësie njejtë sikurse përdorimi i kanabisit, transmeton portal arbresh.info

Ajo përmban Phenshtë fenletilamina, një neuromodulator që ndihmon në rregullimin e humorit.

Si pjesë e studimit, ku morrën pjesë 13, 626 njerëz, ata konsumuan vetëm 15 gram çokollatë të zezë dhe u gjet se ata ishin 70 përqind më pak të predispozuar që të raportonin simptoma të depresionit.

Kombinimet komplekse flavonoide në çokollata e zezë mund të ndihmojë në luftimin e depresionit.

Autorja e studimit Dr. Sara Jackson shkruan se studimi ‘siguron prova se konsumimi i çokollatës, posaqërisht asaj të zezë, mund të zvogëlojë simptomat e depresionit’.

Megjithatë, ajo shton se nevoiten më shumë hulutime dhe studime për të sqaruar lidhjen shkak dhe pasojë.

“Depresioni mund të shkaktojë një humbje të interest në konsumimin e çokollatës dhe mund të ndijkojë edhe te mospëlqimi i konsumimit të çokollatës së zezë”, tha ajo.

Sidoqoftë, duhet të dini që çokollata, si çdo gjë tjetër, nuk duhet të mbivlerësohet, pasi kjo mund të dëmtojë linjën tuaj. Hani gjithçka në sasi normale, dhe çokollata duhet të jetë një trajtim për të shpërblyer pas një vakti të shëndetshëm dhe të ekuilibruar./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara