Nëse vuani nga astma mos e ndani këtë ushqim nga dieta juaj

15:44 | 20 Nëntor 2018

Studimet e reja nga Greqia sugjerojnë se ngrënia e ushqimeve të duhura mund të zvogëlojë inflamimin e rrugëve të frymëmarrjes që çon në sulmet ndaj astmës.

Ndërsa shumica prej nesh janë të vetëdijshëm se ajo që hamë mund të na ndihmojë të shmangim problemet kronike shëndetësore si sëmundjet e zemrës dhe diabetin, këto studime të reja sugjerojnë se dieta juaj mund të përmirësojë ose të përkeqësojë astmën.

Në një sprovë klinike nga Universiteti La Trobe në Greqi, u rekrutuan 64 fëmijë me astmë të butë. Ndërsa gjysma e fëmijëve ndoqën dietat e tyre normale, gjysma tjetër mori dy vakte të peshkut të yndyrshëm dy herë në javë për gjashtë muaj.

Pas përfundimit, studiuesit zbuluan se fëmijët që hanin më shumë peshk në mënyrë të konsiderueshme ulnin inflamimin e rrugëve të frymëmarrjes. Peshku yndyror është i lartë në acide yndyrore omega-3 të cilat kanë veti anti-inflamatore.

Studimi ynë tregon nqs peshku konsumohet dy herë në javë mund të ulë ndjeshëm inflamimin e mushkërive tek fëmijët me astmë . Duke ndjekur një dietë tradicionale mesdhetare që është e lartë në ushqimet me bazë bimore dhe peshqit me vaj mund të jetë një mënyrë e lehtë, e sigurt dhe efektive për të ulur simptomat e astmës tek fëmijët.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara