Ndryshimi i klimës paraqet rrezik ‘të përjetshëm’ te shëndeti i fëmijëve

22:06 | 14 Nëntor 2019

Ndryshimi klimatik do të dëmtojë shëndetin e një gjenerate të tërë, përveç nëse ka shkurtime të menjëhershme të emetimeve të karburanteve fosile, nga një rritje e sëmundjeve infektive vdekjeprurëse deri te kequshqyerja, paralajmëruan ekspertët.

Fëmijët në të gjithë botën tashmë vuanin efektet e sëmundjes së ndotjes së ajrit dhe ngjarjeve ekstreme të motit, tha The Lancet Countdoën në raportin e tij vjetor mbi ndikimin e ndryshimit të klimës në shëndetin e njeriut, transmeton portali arbresh.info

Lajmi më i keq vjen për gjeneratat e ardhshme, pasi paralajmërohet se ata do të preken nga sëmundjet e shkaktuara nga ajri, kequshqyerja si shkak i dështimeve në të mbjella në masë, madje edhe nga trauma mendore dhe fizike si shkak nga rritja e përmbytjeve dhe zjarreve.

The Lancet Countdoën është një koalicion me 35 institucione përfshirë Organizatën Botërore të Shëndetit dhe Bankën Botërore.

Paralajmërimet e tyre vijnë pasi Australia është përballur me zjarre për ditë me rradhë, zjarre të cilat vazhdojnë në bregdetin e saj dhe pas një greva globale rinore të frymëzuar nga nxënësja suedeze Greta Thunberg.

Gushti ishte muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë dhe Toka tashmë ka ngrohur një gradë Celsius (1.8 Farenheit) që nga industrializimi.

Marrëveshja e Parisit për klimën e nënshkruar në vitin 2015 u jep kombeve kufizimin e ngritjes së temperaturës në 2C, ose mundësisht në 1.5C nëse është e mundur.

Megjithatë, emetimet vazhdojnë të rriten vit pas viti, duke e vendosur Tokën në një shteg që mund të çojë në një rritje të temperaturës 4C deri në fund të shekullit , duke sjellë rrezik për shëndetin e njeriut.

Raporti thoshte “asgjë e shkurtër” e një ulje 7,4 përqind nga viti në vit në emetimet e CO2 deri në vitin 2050 do të kufizonte ngrohjen globale në 1.5C.

“Një fëmijë i lindur sot ka një jetëgjatësi mesatare globale prej 71 vjetësh në mënyrë që t’i sjellë ato në 2090. Kjo do të thotë që fëmija do të përjetojë një botë 4C”, tha Nick Ëatts, drejtori ekzekutiv i The Lancet Countdoën.

Raporti, i përpiluar nga 120 ekspertë, përdori të dhënat më të fundit në dispozicion dhe modelimin e klimës për të parashikuar tendencat globale të shëndetit.

Në një pjesë të botës, ndryshimi klimatik prek fëmijët që në javët e para të lindjes.

Në 30 vitet e fundit, potenciali global i rendimentit të kulturave kryesore si misri, gruri i dimrit dhe orizi kanë rënë të gjitha, duke i vendosur foshnjat dhe fëmijët e vegjël në rrezik të rritur nga kequshqyerja.

Kequshqyerja e foshnjave ndikon në çdo fazë të jetës së një fëmije, duke shtanguar rritjen, duke dobësuar sistemin imunitar dhe duke hedhur probleme të zhvillimit afatgjatë.

Më shumë fëmijë gjithashtu do të jenë të ndjeshëm ndaj shpërthimeve të sëmundjeve infektive.

Raporti ka gjetur se sëmundjet e shkaktuara nga mushkonjat kanë vënë në rrezik gjysmën e popullsisë aktuale në botë.

Njerëzit tashmë janë duke vuajtur nga sëmundjet dhe vdekjet e parakohshme si shkak i ndryshimit klimatik.

Ngjarjet ekstreme të motit ka të ngjarë të përhapen ndërsa temperaturat rriten, duke sjellë çrregullime gjithnjë e më të shpeshta ekonomike.

Për shembull, në vitin 2018, 45 miliardë orë punë u humbën për shkak të nxehtësisë ekstreme në krahasim me vitin 2000.

“Ndryshimi i klimës nuk ka të bëjë me 2100, ndryshimi i klimës ka të bëjë me ditën e sotme, 14 nëntor 2019”, tha Ëatts.

Ai ka theksuar se ndryshimi i klimës duhet të jetë një temë urgjente në të gjithë botën.

Studimi zbuloi se vitin e kaluar rreth 220 milion mbi 65 vjeç ishin të ekspozuar ndaj nxehtësisë ekstreme, krahasuar me mesataren historike./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara