Lajmi i mirë për meraklitë e kafes, lufton këtë sëmundje që rrezikon jetën

11:22 | 14 Maj 2020

Gratë që pinë kafe kanë më pak yndyrë në trup dhe kështu kanë më pak gjasa që të preken nga obesiteti, ka gjetur studimi i fundit.

Konsumimi i lartë i kafes është shoqëruar me ndjeshmërinë  e ulët të yndyrës totale në trupin e grave, transmeton portal arbresh.info

Autorët ekzaminuan të dhënat për trupin dhe bagazhin e pothuajse 6.000 të rriturve amerikanë të moshës 20 deri 69 vjeç.

Studimi  i botuar në The Journal of Nutrition, nuk gjeti të njëjtën përgjigje edhe për burrat.

Por një vështrim më specifik i grupmoshave të ndryshme zbuloi se në mesin e burrave, ata të moshës 20-44 vjeç që pinin nga dy deri në tre filxhanë në ditë kishin 1.3% më pak yndyrë në trup krahasuar me ato në të njëjtën grupmoshë që nuk konsumonin kafe.

Lidhja më e ngushtë mes pirjes së kafes dhe obezitetit është gjetur më e theksuar te gratë.

“Gjetjes sugjerojnë që kafeja dhe përbërësit e saj mund të integrohen në një strategji të shëndetshme dietale që ka për qëllim zvogëlimin e mbipeshës”, thotë studimi.

Dr Lee Smith, autore e studimit thekson se ‘hulumtimi sugjeron që mund të ketë komponime bioaktive në kafe, përveç kafeinës që rregullojnë peshën dhe që mund të përdoren potencialisht si komponime anti-obezitet’.

“Mund të jetë që kafeja, ose përbërësit e saj efektivë, të integrohen në një strategji të shëndetshme diete për të zvogëluar barrën e kushteve kronike që lidhen me epideminë e mbipeshës”, tha ajo.

Sipas studimeve të fundit që lidhen me Covid-19, një numër i madh i viktimave kanë vuajtur pasojat e infeksionit si rezultat i mbipeshës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara