Ky zakon që e kemi të gjithë mund të na shkaktojë infertilitet

01:42 | 19 Dhjetor 2017

Shumë prej nesh e kanë zakon të flenë gjumë me telefonin afër vetes, ku shumica preferojnë ta vendosin poshtë jastëkut. Por shkencëtarët paralajmërojnë se ky veprim, në dukje i thjeshtë mund të jetë shkaktar i infertilitetit dhe kancerit.

Alarmi vjen nga Departamenti i Shëndetësisë në Karolinë, pasi rrezet që përcjell telefoni ynë janë shumë të rrezikshme për shëndetin. Për shkak të rrezeve të dëmshme, gati edhe radioaktive që përban smartphone, ne jemi të rrezikuar të prekemi nga sëmundje kancerogjene, apo edhe infertiliteti, i cili sipas sondazheve sa vjen e po rritet si dukuri.

Kështu ekspertët ju sugjerojnë që ta mbani celularin tuaj në distancë sa më të largët, dhe sidomos nga fëmijët, të cilët janë edhe më të predispozuar ndaj riskut./opinion/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara