Ky është vaji i ullirit më i shëndetshëm në botë

11:03 | 10 Prill 2019

Studiuesit në Universitetin Kombëtar dhe Kapodistrian të Athinës kanë analizuar më shumë se 7,000 mostra të vajit të ullirit nga 10 vende të ndryshme.

Raporti i tyre konstatoi se vaji i ullirit Baltazzi dhe Netien prodhojnë disa nga përqendrimet më të larta të polifenoleve (mikronutriente të gjetura në vaj ulliri ekstra ekstra të virgjër dhe fruta, perime dhe ushqime të tjera) testuar ndonjëherë.

studiuesit kanë treguar se konsumimi i vajit të ullirit të pasur me polifenol mund të ndihmojë në reduktimin e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare, ul kolesterolin dhe luan një rol në parandalimin e kancerit.Raporti i tyre gjithashtu tha se vaji i tyre i ullirit kishte përqendrimin më të lartë të oleokantal, një nga lëndët ushqyese me më shumë polifenol, të regjistruara ndonjëherë.

Ky nuk është vetëm një rekord botëror, por edhe 28 herë më i lartë se ai mesatar i vajit të ullirit ekstra të virgjër. Këto gjetje kanë marrë shumë interes të jashtëm dhe tre institute po studiojnë aktualisht vajin unik të Baltazzit dhe Netienit.

Universiteti i Kalifornisë, Davis po shqyrton vetitë e tij anti-inflamatore; Kolegji Hunter në Nju Jork po teston efektet anti-kancer; dhe Universiteti i Athinës është duke studiuar efektin e saj në sëmundjen e Alzheimer-it.

Sot, Baltazzi dhe Netien shesin vajin e ullirit të tyre të Atsas në një dyqan në Nikozi dhe e dërgojnë atë në mbarë botën.

Vaj ulliri i tyre ekstra i virgjër ka marrë medalje ari në çmimet e Olimpiadave nga viti 2016 deri në 2019, dhe Çmimet e larta Phenolic Aristoleo në 2017 dhe 2018, dhe një medalje argjendi në konkursin Ndërkombëtar të Vajit të Ullirit që u mbajt në Londër në vitin 2018-të.

Fermerët ishin të befasuar nga rezultatet, dhe besojnë se janë parimet e agroekologjisë që ndjekin në bujqësinë e tyre që e bëjnë vajin e tyre të ullirit unik.

Si pjesë e kësaj praktike, Baltazzi dhe Netien përpiqen të imitojnë natyrën dhe të krijojnë një mjedis që ka diversitetin, stabilitetin dhe qëndrueshmërinë e një ekosistemi natyror.

Kjo përkthehet në shmangien e pesticideve dhe përdorimin e ujit për të rritur pjellorinë e tokës të gjitha këto i bëjnë të korrat e tyre më elastike dhe rritin sasinë e karbonit në tokë.

Netien thotë se fakti që toka ishte e paprekur për më shumë se 40 vjet e bëri atë më të hapur ndaj bujqësisë organike sesa fusha të tjera.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara