Koha e hithrave, bimës së shkëlqyer me këto veti kuruese

13:32 | 4 Prill 2018

Hithra, ju djeg pak kur e dëgjoni apo jo?? Ka qenë një ndër bimët që çdokush i ruhej se mos e prekte padashje. Kanë qenë gati gati të “urryera” nga fëmijet e ishtë një bimë që të vinte ta shkulje me gjihtë rrënjë që most ë ekzistone më.

Por askush nuk e paska njohur hithrën mirë, pasi ajo nuk është një bar i keq që rritet vend e pa vend, por cilësohet si mbretëresha e bimëve kuruese.

Por në cilat raste të shqetësimeve mund të përdorim hithrën?

Efektet stimuluese të hithrës ndihmojnë për prodhimin e qumështit dhe rritjen e energjisë pas lindjes.
Larja e kokës me ujin e hithrës këshillohet për ata që kanë probleme me rritjen e ngadaltë të flokëve.
Hithra gjithashtu rekomandohet dhe për flokët e yndyrshëm.
Hithra është forcues natyror i testosteronit, i cili ndihmon ne rritjen e vitalitet tek meshkujt.
Një efekt të menjëhershëm jep kjo bimë edhe në rastet e diaresë. Përdorimi i çajit të hithrës bën që diareja të kalojë shpejt dhe lehtë.
Hithra hidraton lëkurat e thata. Zieni disa gjethe hidhra dhe bëni kompresa me ujin e ftohur pasi hithra ka lëshuar “vetitë” e saj çudibërëse

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara