Kjo pije mbron trupin, zvogëlon stresin dhe mbron nga sëmundjet e zemrës

00:07 | 18 Tetor 2020

Kakaoja na shoqëron me çokollatën, por ky ushqim i fuqishëm përmban shumë vitamina dhe minerale.

Kakaoja e papërpunuar ka një shije të hidhur, por është e pasur me antioksidantë, fibra, magnez, bakër, fosfor, hekur dhe zink. Mbron trupin nga radikalet e lira, zvogëlon stresin dhe depresionin, mbron nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut, transmeton portal arbresh.info

Kakaoja e ka origjinën nga bima Kakaovac, një pemë tropikale që i përket familjes së malloë. Ai u soll në Europë nga Christopher Columbus nga aventurat e tij detare në Amerikën e sapo zbuluar. Popujt e asaj kohe bënë një pije specifike nga kakao, të ngjashme me likerët e sotëm.

Hulumtimi për shëndetin mendor gjatë pandemisë: 31,4 % e pjesëmarrësve përjetuan stres, 14.4 % depresion

Kakaon mund ta shtoni në ushqimin e mëngjësit, te drithërat e preferuar ose ta pini në vend të kafesë.

Kakaoja në formën e saj opsionale nuk ka sheqer shtesë, prandaj është veçanërisht i përshtatshëm për të ngrënë në mëngjes sepse nuk do të rrisë nivelet e sheqerit në gjak, ndryshe nga shumë drithëra të ëmbël dhe ushqime të tjera që ne i konsumojmë në mëngjes.

Për të qenë opsioni më i shëndetshëm për ju, sigurohuni që kakao të mos përmbajë sheqer të shtuar./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara