Këto shenja tregojnë se nuk jeni duke pirë ujë mjaftueshëm

00:59 | 15 Dhjetor 2017

Një gotë me ujë është gjëja më freksuese që mund të ofroni për trupin, por shumica prej nesh neglizhojnë të pijnë ujë të mjaftueshëm.

Portali arbresh.info sjell shenjat që ju nuk jeni duke pirë ujë mjaftueshëm.

Goja e thatë

Mjaft qartë, shenja e parë që tregon se nuk jeni duke pirë ujë mjaftueshëm është kur ju thahet goja. Megjithatë, një lëng me sheqer nuk do të zgjidhë problemin. Për të tejkaluar këtë problem dhe në mënyrë që prodhoni sasi të mjaftueshme të pështymës, duhet të konsumoni disa gota ujë në ditë.

Lëkura e thatë

Lëkura, edhe pse shpesh e injorojmë, është një organ i rëndësishëm i trupit tonë. Lëkura ka nevojë për shumë ujë. Nëse ajo është e thatë, kjo është një shenjë që jeni duke pirë ujë mjaftueshëm.

Jeni të etur

Këshdo që është zgjuar i tharë nga etja, e di mirë këtë ndjenjtë. Kjo është gjendja që tregon se trupi juaj është duke ulëritur për ujë.

Sytë e thatë

Kanalet e lotëve nuk janë vetëm për të qarë. Ato shërbejnë edhe për të pastruar sytë. Nëse keni ndjesi që keni dhimbje syri dhe se vizioni juaj po zbehet, atëherë pini një gotë ujë.

Dhimbja e eshtrave

Disqet kurrizore janë bërë nga 80 përqind e ujit, që do të thotë se dehidrimi bën që eshtrat tuaja të përjetojnë dhimbje të madhe.

Qëndroni shumë kohë të sëmurë

Hidradimi është një domosdoshmëri për sistemin imunitar dhe për atë që përpiqet të heq qafe një sëmundje. Nëse trupi juaj nuk ka uj të mjaftueshëm, atëherë ju qëndroni të sëmurë për një kohë të gjatë.

Ndjeheni të uritur

Nevoja për të ngrënë zakonisht vie edhe nga mungesa e ujit në trup. Nëse dëshironi që të keni linja të duhura dhe kërkoni që të shmangni ushqimin e tëpërt, atëherë gjatë ditës mos harroni që të konsumoni ujë.

Problemet e tretjes

Sikurse kur thahet goja, edhe pjesa e tjetër e organizmit thahet kur nuk pini ujë. Një gjë e tillë ndodh edhe sistemin e tretjes./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara