Këto janë ushqimet që rrisin lumturinë

22:41 | 12 Janar 2019

Për të rritur motivimin dhe për të larguar trishtimin është mirë të përdorni një teknikë të thjeshtë, atë të ushqyerjes me produkte që ndikojnë pozitivisht tek ne.

Më poshtë do të gjeni listën e produkteve që rrisin motivimin dhe luftojnë pafuqinë e trishtimin.

Banane

Bananet janë ideale kur ndiheni të stresuar apo i lodhur.

Asparagu

Asparagu është i shijshëm dhe i lehtë për t’u gatuar në rastet kur jeni në fund të energjive.

Majaja e birrës

Këtë produkt mund ta përzieni me kos dhe fruta për të pasur një produkt më të shijshëm dhe do të ndiheni shumë më mirë. Por kjo nuk duhet të jetë një arsye për të pirë më shumë birrë.

Rrushi

Rrushi, ju ndihmon kur jeni të trishtuar ose mund të pini lëng rrushi gjithashtu, por pa alkool.

Gruri

Gruri, me siguri do mendoni se do ju shëndoshë, por provoni të hani bukë të bërë krejtësisht nga gruri dhe do të vëreni se çdo gjë do të shkojë më mirë.

Midhja

Midhjet mund t’ju sjellin menjëherë buzëqeshjen dhe nuk është nevoja të shkoni në restorant, mund t’i konsumoni ato edhe kur jeni në shtëpi.

Melasa

Melasa, lëng i trashë që mbetet pas përpunimit të panxharit të sheqerit ose të kallamit të sheqerit, ka më shumë kalcium se qumështi, më shumë hekur se vezët dhe shumë potas.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara