Gratë me astmë, më të rrezikuara për komplikime në shtatzëni

13:36 | 15 Tetor 2017

Gratë me astmë kanë 17 për qind më shumë gjasa për të zhvilluar pre-eklampsi, zbulon hulumtime të reja.

Ato gjithashtu janë në një rrezik të lartë për të patur një seksion cezarian, nën peshë dhe një shtatzëni të shkurtër, zbuloi një studim nga një institut suedez, transmeton Klan Kosova.

‘’Astma shkakton këto ndërlikime. Kjo do të thotë që astma e mirë e kontrolluar gjatë shtatzënisë mund të zvogëlojë incidencën relative të komplikimeve gjatë shtatëzanisë dhe lindjes” është shprehur autori kryesor i studimit Dr. Gustaf Rejno.

Studimi nuk diskutoi përse astma rrit shanset e grave për të vuajtur komplikime të caktuara të shtatzënisë, megjithatë, hulumtimet e mëparshme sugjerojnë se mund të jetë për shkak të pacientëve me ilaçe steroide që shpesh përshkruhen.

Pre-eklampsia ndikon deri në gjashtë për qind të grave shtatzëna në Britani të Madhe dhe përcaktohet si tension i ngritur dhe prania e proteinave në urinë.

Megjithëse komplikimet janë të rralla, gjendja mund të shkaktojë goditje në nëna dhe rritjen e ngadaltë të foshnjave nëse nuk trajtohet.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara