Fiku, fruti që bën mrekulli për shëndetin

20:29 | 16 Prill 2019

Përfitimet e fikut janë të shumta dhe një ndër to është edhe se ndihmojnë që të fitoni peshë në mënyrë të shëndetshme pasi keni vuajtur nga ndonjë sëmundje.

Ky frut përdoret si trajtim natyral për njerëzit që kanë probleme me astmë, bronkit, kollë, diabet, kapsllëk dhe humbje të dëshirës seksuale, transmeton portali arbresh.info

Të mirat tjera shëndetësore që sjell ky frut janë:

Humbja e kalciumit urinar: Njerëzit që kanë një dietë të lartë natriumi mund të preken nga humbja e kalciumit urinar në rritje. Fibrat janë të pasura me kalium që do t’ju ndihmojnë për të shmangur këtë gjendje. Gjithashtu rregullon përmbajtjen e mbeturinave në urinën tuaj. Kjo mund t’ju ndihmojë të minimizoni humbjen e kalciumit. Ajo do të rrisë sasinë e acidit urik dhe toksina të tjera të dëmshme të cilat ju duhet të dilni nga trupi juaj.

Parandalon dhimbjen e fytit: Fikët kanë përmbajtje të lartë të mukozës që mund t’ju ndihmojnë për të shëruar dhe për të mbrojtur fytin e fytit. Fibrat kanë një natyrë qetësuese, e cila në një kombinim të lëngjeve natyrore në fiq mund të ju lehtësojë stresin dhe dhimbjen në akordet tuaja vokale.

Forcimi i eshtrave: Një nga komponentët më të rëndësishëm për forcimin e kockave tona është kalciumi dhe fiqtë janë të pasura me këtë element. Ata mund t’ju ndihmojnë për të zvogëluar rrezikun e marrjes së osteoporozës. Gjithashtu, ato janë të pasura me fosfor që inkurajon formimin e kockave. Gjithashtu ky element stimulon ri-rritjen nëse ka ndonjë degradim apo dëmtim të eshtrave.

Stimulimi për dëshirën seksuale: Ky frut rekomandohet të konsumohet për të korrigjuar mosfunksionimin seksual siç është steriliteti. Ato përdoren për këtë problem për shekuj me radhë. Ka shumë studime të cilat duhet të bëhen në të ardhmen për t’u treguar nëse ky frut është duke vepruar si nxitës. Por ajo është e pasur me minerale dhe vitamina që mund të rrisin energjinë tuaj. Për të rritur dëshirën seksuale, ky frut duhet të hahet në mëngjes.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara