Duart, ngjyra dhe pamja e tyre ndihmojnë për të zbuluar shumë sëmundje

10:11 | 6 Qershor 2020

Nëse një mjek di si të lexojë duart tuaja, atëherë keni shkuar te mjeku i duhur.

Sipas Nicola Montano, shefe e mjekësisë së brendshme në Poliklinikën e Milanos, duart përfaqësojnë më shumë se sa vetëm një marrëdhënie besimi mes mjekut dhe pacientit, transmeton portal arbresh.info

Të dish t’ia lexosh duart një pacienti, ndihmojnë shumë në dhënien e saktë të diagnozës dhe disa sëmundjet që na tregojnë duart, mund t’i gjeni më poshtë.

Të bardha dhe të ftohta

“Sindroma e Raynaud, për shembull, ndodh me zbehje ekstreme në gërvishtjet e dy ose më shumë gishtërinjve të njërës anë, të cilat papritmas bëhen gjithashtu të ftohta në prekje”, shpjegon Montano. Në 80% të rasteve ky fenomen është për shkak të stresit fizik dhe emocional. Fenomeni primitiv, pra jo i lidhur me një patologji, zhduket kur lëviz në një mjedis të ngrohtë dhe priret të zgjidhet vetë, por në disa raste vazhdon dhe mund të jetë një shprehje e një patologjie autoimune si skleroza sistemike, një sëmundje e sistemit lidhës që përfshin lëkurën por edhe organet e brendshme .

Forma e gishtërinjëve

Duart, dhe posaçërisht gishtat, sjellin edhe një mesazh të rëndësishëm për mjekët. “Gishtat hipokokratë, ose ata që të cilëve thonjët ju marrin një formë të rrumbullakët, zbulojnë disa sëmundje të rëndësishme, siç janë dështimi i zemrës, emfizema pulmonare, BPCO (sëmundja pulmonare obstruktive kronike). Këto zakonisht shfaqen te pacientët e moshuar, që janë fazat e para të sëmundjeve të rënda.

Kruarje dhe djersitje

Ky është një fenomen që  është shumë bezdisës. Ky është rasti me kruajtje dhe djersitje të tepërt. “Hiperhidroza anormale, e cila ndodh kur sistemi nervor simpatik është hiperaktiv dhe lëshon shumë katekolaminat (neurotransmetuesit), mund të jetë një sinjal i stresit ose të një funksionimi jo optimal të gjëndrave mbiveshkore”, thotë mjekja italiane, transmeton portal arbresh.info
Gjithashtu kruarja e tepërt e duarve tregon qartë se jeni duke jetuar nën një stres të vazhdueshëm.

Dridhja e duarve

Për një pacient të moshuar, dridhja e duarve tregon shumë. Por, ndonjëherë janë edhe të rinjtë që vuajnë nga dridhja e duarve, shkruan Corriere Della Serra. Dridhja e duarve mund të jetë fillimi patologjik i sëmundjes së Parkinsonit, situatë që mund të konfirmohet me teste të duhura.

Thonjtë

Thonjtë zakonisht tregojnë për mungesën e vitaminave dhe mineraleve. Zakonisht thonjtë e brishtë zbulojnë mangësi të kalciumit ose vitaminave, për të cilat duhet bërë testet e duhura. “Vlerësimi i diçkaje që mungon ose ndryshimi i normalitetit janë në fokus të diagnostifikimit perëndimor, ndryshe nga sa ndodh në mjekësinë tradicionale orientale ku vëzhgimi i duarve dhe kyçeve është shumë i rëndësishëm sepse përmes ekzaminimit të temperaturës, nyjet dhe djersitja gjithashtu vlerësojnë nivelin e enegjisë te pacienti”, përfundon Nicola Montano./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara