Droga kundër malaries nuk ka asnjë ndikim në trajtimin e pacientëve me Covid-19

10:35 | 26 Mars 2020

Një ilaç i ri zbulon se hidroksiklorokuina e kombinuar me ilaçin e malaries mund të mos jetë efektiv në trajtimin e pacientëve me Covid-19, tregon një studim i ri.

Raporti i botuar nga Gazeta e Universitetit të Zhejiang në Kinë testoi nëse pacientët me koronavirus që morën ilaçet kishin më shumë të ngjarë të rikuperohen sesa ata që jo, dhe zbuloi se nuk ishte kështu, shkruan ‘Independent’ transmeton portali arbresh.info

Ky studim u testua vetëm në 30 pacientë dhe kundërshtoi studimin nga Franca, i cili testoi mbi 40 pacientë. Në Francë, studimi i saj zbuloi se virusi u ul në pacientët kur përdoret me kombinimin e një antibiotiku.

Studimi i Francës inkurajoi Presidentin Donald Trump të reklamojë përfitimet e mundshme me SHBA për të ndihmuar në trajtimin e virusit të ri. Javën e kaluar, ai e quajti kombinimin e ilaçeve një “ndryshues të lojërave” edhe pse Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) paralajmëroi se mund të mos funksionojë dhe ende nuk e ka aprovuar atë për Covid-19.

Farmacistët tani inkurajohen të raportojnë çdo sjellje të keqe nëse besojnë se një mjek iu rekomandon pacientëve hidroksorlorinë ose chloroquine për ata që nuk kanë nevojë për to./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara