Dallimet në tru mund të lidhen me obezitetin te fëmijët

22:43 | 10 Dhjetor 2019

Rezultatet e reja nga një studim afatgjatë mbi zhvillimin dhe shëndetin e trurit të fëmijëve, janë ngrerë shumë pyetje rreth obezitetit dhe funksionimit të trurit.

Studimet e mëparshme me fëmijë dhe të rritur kanë pasur rezultate kontradiktore. Hulumtimi i ri nuk e zgjidh çështjen dhe ekspertët e jashtëm paralajmëruan se keqinterpretimi i tij mund të përjetësojë padrejtësisht stigmën e peshës, por një studim i fundit i botuar në “Jama Pediatrics” e quajti atë një shtesë të rëndëishme në rritje provash që lidh obezitetin, strukturën e trurit dhe funksionimin mendor.

Nëse hulumtimi vijues konfirmon gjetjet, ai mund të çojë në mënyra të reja për të parandaluar shtimin e peshës  që synon funksionimin e përmirësimit të trurit, transmeton portal arbresh.info

Studimi i ri ngre mundësinë që ndryshimet inflamatore që ndikojnë në peshë, strukturën dhe funksionin e trurit mund të fillojnë në fëmijëri.

Hulumtimi i fundit konfirmon studimet e mëparshme tek fëmijët dhe të rriturit, por ai lë shumë pyetje pa përgjigje, tha Marci Gluck, psikolog kërkimesh në Institutin Kombëtar të Diabeteve dhe Sëmundjeve tretëse dhe Veshkave.

Studiuesja e obezitetit Natasha Schvey, e ka quajtur studimin mbresëlënës, por vuri në dukje se zakonet e të ngrënit dhe mbipesha ndikohen nga shumë faktorë, përfshirë dallimet metabolike dhe psikologjike./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara