Çokollata e zezë lufton shumë sëmundje

10:12 | 26 Mars 2020

Ndikimi i çokollatës së zezë në organizëm

Çokollata e zezë mund të parandalojë sëmundjet vdekjeprurëse dhe ndihmon shumë trurin, thonë ekspertët. Kjo çokollatë përmban flavanol, i cili parandalon inflamacionin dhe mund të zvogëlojë inflamacionin e indeve.

 Çokollatat që përmbajnë 70% kakao stimulojnë trurin dhe sistemin kardiovaskular duke rritur rrjedhjen e gjakut dhe ulin inflamacionin, sipas hulumtimit të fundit. Çokollata e errët ka një efekt parandalues në kancer, sëmundje të zemrës, diabet, demencë dhe depresion.

Ajo gjithashtu rrit rrjedhjen e gjakut, ndihmon në funksionimin e trurit, ndikon në kujtesën, stresin dhe gjendjen shpirtërore. Vitin e kaluar, një studim i shkencëtarëve italianë zbuloi gjithashtu se çokollata e errët rriti rrjedhën e gjakut në pjesët kryesore të trurit, duke përmirësuar kështu kujtesën dhe vëmendjen.

Për dallim nga ky trajtim i shëndetshëm, çokollatat me qumësht janë plot yndyra të dëmshme, acide yndyrore të ngopura, kolesterol dhe sheqer, të cilat kanë një efekt të dëmshëm në trup.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara