Çfarë teknike duhet të përdorni për pastrimin e dhëmbëve

22:40 | 7 Mars 2018

Pastrimi i dhëmbëve është një ndër gjërat më të rëndësishme për shëndetin tonë dhe do kujdes të madh.

Për të pastruar dhëmbët mirë, sigurohuni që të pastroni të gjitha sipërfaqet dhe mundohuni që të pastroni dhëmbët edhe mbrenda dhe jashtë, transmeton portali arbresh.info

Pas pastrimit, pështyni që të largoni ujin e panevojshëm.

Mos e shpëlani gojën pas larjes, pasi fluoridet gjatë pastrimit ka mbetur aty. Kjo do të hollojë dhe do të reduktojë efektet e tij parandaluese.

Është gjithashtu e rëndësishme që të pastrohen mishi mes dhëmbëve, duke përdorur furçat ndërhyrës ose pëlhurë të kuqërreme, ku hapësira është shumë e ngushtë për këto brusha./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara