Çaji jeshil ndihmon në trajtimin e këtyre 3 sëmundjeve

14:18 | 17 Tetor 2020

Çaji jeshil është një lloj çaji që bëhet nga avullimi, tiganisja dhe tharja e gjetheve të bimës Camellia sinensis.

Është një nga pijet më të njohura që konsumohet në të gjithë botën dhe është përdorur për mijëra vjet, transmeton portal arbresh.info

Në fakt, çaji jeshil mendohet të ketë shumë përfitime shëndetësore për ata që e pinë rregullisht. Këtu janë disa përfitime të mundshme të çajit jeshil dhe si ta përfshini atë në dietën tuaj.

Përmison shëndetin e trurit

Një nga përbërësit kryesorë të çajit jeshil është kafeina. Kafeina mund të bllokojë një lajmëtar kimik në tru të quajtur adenozinë, i cili kontrollon kur ndiheni të përgjumur ose të zgjuar. Bllokimi i adenozinës mund të parandalojë përgjumjen, prandaj shumë njerëz përdorin kafeinë për të qëndruar zgjuar dhe të mprehtë mendërisht.

Një prodhim i tepërt i adenozinës në tru ka qenë gjithashtu i lidhur me kushte njohëse si Alzheimer dhe Parkinson. Hulumtimet tregojnë se konsumimi i rregullt i kafeinës mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të këtyre kushteve.

Sasia e kafeinës në çajin jeshil është shumë më e ulët se në kafe, kështu që ju mund të merrni disa nga përfitimet e kafeinës pa efekte anësore të pakëndshme, si nervozizmi. Një studim i vogël i vitit 2019 vëzhgoi efektet e pirjes së çajit jeshil në funksionin e trurit, duke arritur në përfundimin se pirësit e rregullt të çajit kanë funksione më të larta njohëse dhe rajone të trurit më të organizuar, krahasuar me ata që nuk pinë çaj.

Mban zemrën të shëndetshme

Çaji jeshil është zbuluar se luan një rol në shëndetin e zemrës duke zvogëluar faktorët e rrezikut që shkaktojnë sëmundje të zemrës.

Presioni i lartë i gjakut është një nga faktorët më të zakonshëm të rrezikut për sëmundjet e zemrës. Kërkimet tregojnë se konsumimi i çajit jeshil ul ndjeshëm presionin e gjakut sistolik dhe diastolik, të cilët janë dy numrat e ndryshëm me të cilët regjistrohet presioni i gjakut i një personi.

Një studim i madh i vitit 2006 tregoi gjithashtu se njerëzit që konsumuan gjashtë ose më shumë filxhanë çaj jeshil në ditë, krahasuar me ata që konsumuan më pak se një në javë, kishin 33% më pak gjasa për zhvillimin e diabetit të tipit 2.

Ul nivelin e kolesterolit

Katekina është një përbërës kryesor i çajit jeshil. Katekinat janë antioksidantë natyralë që kanë efekte antioksiduese, anti-inflamatore dhe anti-hipertensive. Ato ulin nivelet e kolesterolit duke ulur thithjen e kolesterolit në trup.

Në një studim të vitit 2011, u gjet se pirja e dy filxhanave me çaj jeshil në ditë për 10 vjet rezultoi në ulje të konsiderueshme të niveleve të kolesterolit LDL. Kolesteroli LDL njihet gjithashtu si kolesterol i keq, sepse mund të shkaktojë grumbullim të pllakave në arteriet tuaja, gjë që rrit rrezikun e prekjes nga sulmi në zemër ose goditje në tru./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara