Bima që ndihmon në shërimin e kolesterolit të keq është…

20:01 | 9 Shkurt 2019

Kjo bimë ka arritur të ketë popullaritet të madh për shkak të vlerave shëndetësore. Rritet në zonat tropikale dhe kohëve të fundit është në qendër të vëmendjes për shkak të të mirave që sjell.

Bima mund të rritet edhe brenda shtëpisë, transmeton portali arbresh.info

Po flasim për borzilokun, e cila përpos aromës, përmban edhe sasi të lartë të vitaminës K dhe vetëm dy lugë borzilok mund të sigurojnë për trupin rreth 30 përqind të dozës së rekomanduar për këtë vitaminë.

Përveç kësaj, ajo gjithashtu përmban beta carotene, antioksidantë të cilat luftojnë kundër dëme të lirë radikal, çështjet e zemrës dhe atherosclerosis, dhe ajo është gjithashtu e pasur me vitaminë A.

Studimet e fundit tregojnë se borziloku ka fuqi të largojë kimikatet nga trupi, duke parandaluar kështu edhe kancerin.

Kur përzihet me hudhët, borziloku ndihmon në përshpejtimin dhe shërimin e plagëve.

Sipas studimeve të shumta, borziloku ndihmon në pastrimin e enëve të gjakut dhe parandalon kolesterolin e keq.

Përfundimisht, fal vitaminave dhe mineraleve që përmban, kjo bimë rrit edhe sistemin imunitar./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara