Benefitet që marrim nga vetëm 4 kokrra bajame në ditë

01:43 | 15 Maj 2019

Bajamet janë konsideruar gjithnjë si një ushqim mjaft i nevojshëm për organizmin për shkak të vlerave të ndryshme ushqimore.

Ato janë të pasura me acide yndyrore Omega 3 si dhe shumë vitamina dhe minerale antioksidantë që frenojnë veprimin e radikalëve të lira në organizëm, zink, vitaminë E, kalcium dhe magnez.

Madje sipas studiuesve nëse konsumoni 4 kokrra bajame në ditë mund të keni shumë benefite nga këto vlera ushqyese. Por cilat janë disa nga përfitimet që kemi nga konsumimi i bajameve?

 

Flokë të shëndetshëm

Hapi i parë për të pasur flokë të bukur është të ushqeheni shëndetshëm. Për këtë arsye mos e privoni veten nga vlerat ushqyese të bajameve si magnezi, kripërat minerale, vitamina dhe vitamina B, të cilat forcojnë folikulat, dhe u kthejnë shkëlqimin e humbur flokëve tuaj.

Ndihmon në rënien nga pesha
Ndonëse duket se frutat e thata ndikojnë që të shtoni peshë, sipas studiuesve është e kundërta. Katër kokrra bajame në ditë furnizojnë trupin me sasinë e duhur të acideve yndyrore Omega -3, kurse vitaminat A dhe E na mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë. Përmes kësaj mënyre arrimë të konsumojmë më pak ushqim.

 Parandalojnë shfaqjen e rrudhave

Bajamet janë shumë të pasura me mangan, një element shumë ushqyese që ndikon drejtpërdrejt në prodhimin e kolagjenit, një proteinë shumë e rëndësishme që ndihmon në elasticitetin e lëkurës si dhe parandalon shfaqjen e rrudhave.

Ulin nivelin e kolesterolit të keq në gjak

Ekzistojnë dy lloje të kolesterolit: kolesteroli i mirë HDL dhe kolesteroli i keq LDL. Ky i fundit arrin të bllokojë gradualisht arteriet, duke formuar në brendinë e tyre pllaka gjaku toksike. Regjimi ushqimor është i rëndësishëm që të ulim kolesterolin e keq në gjak. Në këtë dietë ushqimore nuk duhet të mungojnë bajamet. Këto të fundit konsiderohen si ushqimi ideal për të luftuar njëkohësisht edhe yndyrat e larta. Mjaftojnë katër kokrra në ditë dhe do të vini re reduktimin e tij gradualisht./Opinion

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara