A e dini çfarë i ndodh trupit kur fusni gishtin në kërthizë?

21:26 | 25 Shtator 2017

Me siguri, nga kureshtja, ndonjëherë ia keni futur vetes apo dikujt tjetër gishtin në kërthizë.

Një veprim i tillë ndikon në traktin urinar.

Kështu, mund jo vetëm të stimuloni dhe të nxisni indin e kërthizës por edhe indin e abdomenit i cili gjendet përreth tij.

Me rastin e stimulimit të këtillë, dërgoni porosi deri te palca e kurrizit, e cila i dërgon sinjale traktit tuaj urinar.

Nëse do të kishim shtypur indin përreth kërthizës nuk do të kishim pasur të njëjtin efekt, sepse indi brena vetë kërthizës është i pandjeshëm.

Për këtë arsye, kur prekim indin e kërthizës, stimulojmë indin në stomak i cili dërgon sinjale deri te palca kurrizit, ndërkaq ajo dërgon më tutje deri në tru informacionin që kemi nevojë të urinojmë.

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara