4 zakonet që përshpejtojnë metabolizmin

22:53 | 29 Maj 2020

Fraza që i frikëson më së shumti të gjithë kur shkojnë te dieotologu është kur thonë se ‘metabolizmi im është shumë i ngadaltë’.

Me fjalën “mjaft” që bashkon të gjithë sikletin për të mos qenë në gjendje të humbni peshë. Pesha ideale arrihet me ushqimin e duhur, të kombinuar me sport, ose në çdo rast, me veprimtari motorike.

Mpiesha duhet të shmnaget për shkak se shkakton komplikacione të mëdha në organizëm, transmeton portal arbresh.info

4 zakonet që përshejtojnë metabolizmin dhe garantojnë peshë të mirë janë si më poshtë.

Uji me limon

Gjëja e parë që duhet të bëni për të filluar në mënyrë të shëndetshme dhe për të bërë ndryshim në fillimin e ditës është që të pini ujë të vakët me limon. Një gjest i thjeshtë, i cili ju lejon të pastroni menjëherë zorrët, mëlçinë dhe veshkat dhe të eliminoni ato toksina të dëmshme. Kjo pije shkrin edhe yndyrnat në organizëm, si dhe padyshim përshpejton metabolizmin.

Lëngu i grajpfrut

Në kohën e përgatitjes së mëngjesit, edhe nëse ato të shpejta, nuk duhet të humbisni një gotë me lëng grajpfrut. Ky agrum i dobishëm, ndër transportuesit më të pasur të vitaminës C, zvogëlon akumulimin e yndyrnave dhe toksinave. Njo gotë lëng nga ky frut ndihmon në tretjen e ushqimit.

Vezët

Një apo dy vezë në mëngjes janë zakoni më i mirë për përshpejtimin e metabolizmit. Në fakt, vezët, falë pasurisë së tyre në proteina, fillojnë termogjenezën. Ai proces brenda trupit tonë i cili, duke rritur temperaturën, gjithashtu rrit kërkesën për energji te metabolizmi.

Kafja e mëngjesit

Një filxhan kafe sigurisht nuk mund të mungojë në tryezën e mëngjesit të çdo italiani. Dhe ky zakon i shëndetshëm, përveç që luan ngarkesën emocionale, shkakton adrenalin në gjak dhe shkrin yndyrnat. Sidoqoftë, është mirë të shmangni konsumimin e kafesë vetëm, sepse mund të çojë në problemet e acidit në stomak.  Për shembull, mund të kombinohet me një mollë të prerë, e cila zvogëlon kolesterolin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara