Zaevit I mungon edhe një deputet për të siguruar shumicën e nevojshme

20:46 | 10 Janar 2019

Vazhdojnë përpjekjet e kryeministrit Zoran Zaev ta arrijë numrin e 80 deputetëve për ndryshimin e Kushtetutës.

Sipas “A1on”, kryeministri deri nuk e ka shumicën e nevojshme. 79 deputetë janë të gatshëm të votojnë ndryshimet kushtetuese dhe mungon një deputet, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Panço Minov dhe Liljana Popovska do të votojnë pozitivisht si dhe tetë deputetët nga grupi i pavarur nga OBRM-PDUKM dhe koalicioni. Problemi është te dy deputetët nga Lëvizja Besa nga krahu i Bilall Kasamit.

Deputetët Teuta Bilalli dhe Fadil Zendeli janë kryesorët ku varen përpjekjet një vjeçare të Zoran Zaevit për të arritur marrëveshje për ndryshimin e emrit dhe Kushtetutës me qëllim anëtarësimit të Maqedonisë  në NATO dhe fillim të bisedimeve me Bashkimin Evropian.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara