Vuçiq konfirmon blerjen e sistemit të raketave Pantsir-S të Rusisë

15:16 | 25 Tetor 2019

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka konfirmuar blerjen nga Rusia të sistemit raketor Pantsir-S, duke vënë në dukje se dorëzimi pritet të ndodhë në të ardhmen e afërt.

“Siç e dini, ne kemi blerë një sistem Pantsir-S, ne e kemi porositur atë dhe e presim në vendin tonë në të ardhmen e afërt”, tha Vuçiq, siç citohet nga Ministria serbe e Mbrojtjes, transmeton portali arbresh.info.

Vucic mori pjesë të premten në bazën ajrore të Batajnica afër Beogradit, ku po zhvillohet stërvitja ushtarake Mburoja Sllave 2019.

Ministria ruse e mbrojtjes tha të enjten se Rusia kishte dërguar sistemet e raketave të mbrojtjes ajrore S-400 dhe Pantsir-S në Serbi për të marrë pjesë për herë të parë ndonjëherë në stërvitje ushtarake jashtë vendit.

Pantsir (që do të thotë Carapace në Rusisht) është një armë anti-aeroplan vetëlëvizëse e krijuar për të siguruar mbrojtje ajrore kundër avionëve, helikopterëve, municioneve precize, raketave të lundrimit dhe mjeteve ajrore pa pilot./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara