Varvitsiotis: Hapja e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, qëndrueshmëri në rajon

21:49 | 9 Tetor 2019

Greqia beson se hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është një mjet efikas për paqen dhe stabilitetin e rajonit, deklaroi ministri i Jashtëm alternativ grek, Miltiadis Varvitsiotis në një seancë dëgjimore në Komisionin parlamentar grek për Mbrojtjen Kombëtare dhe Punët e Jashtme, sipas medieve greke.

”Greqia është në favor të BE-së për fillimin e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”, deklaroi ai.

Ai shtoi se Greqia gjithmonë ka mbështetur politikën evropiane të zgjerimit për përfshirjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“Greqia beson se ky është një mjet efikas për të arritur paqen, stabilitetin dhe prosperitetin për rajonin dhe më gjerë”, theksoi Varvitsiotis.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara