Tanket ruse T-72 nisen për në Serbi, BE ‘ngre vetullat’

10:58 | 23 Qershor 2020

Beogradi pret dorëzimin e serisë së parë të tankeve ruse T-72 B3 deri në fund të vitit.

Këtë e ka konfirmuar ambasadori serb në Rusi, Miroslav Lazanski, duke shtuar se Serbia do të marrë gjithsej 30 tanke T-72 B3 dhe 30 mjete të blinduara BRDM-2, shkruan B92, transmeton portal arbresh.info

“Ne presim dorëzimin e grumbullit të parë deri në fund të vitit. Rusia do të dorëzojë një total prej 30 tankesh T-72 dhe 30 automjete të modernizuara të blinduara BRDM-2 në Serbi në formën e granteve”, tha ai.

Marrëveshja për shpërndarjen e luftëtarëve, tankeve dhe automjeteve të blinduara MiG-29 u arrit në vitin 2016 nga Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuqic, dhe Ministri i Mbrojtjes Ruse, Sergei Shoigu.

Kjo marrëveshje ka shkaktuar polemika të mëdha në Bashkimin Europian, e cila diskuton për anëtarësimin e saj në BE.

Autoritetet e BE-së i kanë bërë të qartë Serbisë, se marrëveshjet e tilla me Rusinë dëmtojnë procesin e saj për të zënë vend në familjen e madhe europiane./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara