Mogherini: Pajtimi dhe solidariteti parakushte për Ballkanin Perëndimor drejt BE-së

09:03 | 6 Dhjetor 2017

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini ka thënë se pajtimi dhe solidariteti janë parakushte për përparim të mëtejshëm në Ballkanin Perëndimor drejt BE-së.

Mogherini këto deklarata i bëri gjatë takimit me Ministri i Jashtëm Malazez Srndan Darmanoviq, ku ky i fundit mori mbështetje të fortë ndaj perspektivës evropiane të Ballkanit Perëndimor, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme e Malit të Zi, transmeton lajmi.net.

Zakonisht konsiderohet se “parimi dhe solidariteti” duhet të jetë gurthemeli i politikës së zgjerimit të BE-së. /Lajmi.net/

Shpërndaje në rrjete sociale