Mickoski: Nuk besoj se Bullgaria do të bllokojë integrimin e Maqedonisë

17:11 | 17 Tetor 2020

Unë nuk besoj se Bullgaria do të bllokojë Maqedoninë në integrimin evropian, përkundër të gjitha aventurave që Zoran Zaev ka bërë në vitet e fundit, tha sot lideri i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski.

Ai e bazon këtë përfundim në deklaratat e mëparshme të politikanëve bullgarë, si dhe në faktin se me këtë ata jo vetëm që do të rrezikojnë të ardhmen e qytetarëve të Maqedonisë, por edhe të ardhmen e tyre si qytetarë të BE-së.

Mickoski gjithashtu komentoi mbi pozicionin e të pasurit një histori të përbashkët me Bullgarinë, por tha se një ide e tillë është e pranueshme vetëm nëse nuk mohon ekzistencën e popullit maqedonas para vitit 1945.

“Kam dëgjuar idenë e një historie të përbashkët dhe shpesh në të kaluarën i jam përgjigjur temës që nënkuptojmë me një histori të përbashkët. Nëse nënkuptojmë një histori të përbashkët ku dy popuj të ndryshëm, dy popuj të veçantë kishin momente të përbashkëta në të kaluarën, dhe kjo është populli maqedonas që lufton për shtetin e tyre të pavarur maqedonas dhe populli bullgar që lufton për shtetin e tyre bullgar, atëherë po, ne mund të pajtohemi me se kemi një histori të përbashkët në një periudhë të caktuar, por pasi Bullgaria njeh veçantinë e popullit maqedonas, i cili në atë interval kohor historik është i ndarë nga populli bullgar dhe luftoi për shtetin e vet të pavarur maqedonas.

Çdo gjë tjetër është histori e ndarë rose fakte historike të ndërthurura. Nëse dikush përpiqet të jep një shenjë të barazisë midis popullit maqedonas dhe popullit bullgar para 45-tës dhe mosekzistencës së popullit maqedonas në atë periudhë, atëherë unë nuk mund të flas për ndarjen ose historinë e përbashkët”, tha Mickoski./Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara