Maqedonia feston në 15 qytete ftesën nga NATO

09:15 | 16 Korrik 2018

Në 15 qytete anembanë Maqedonisë, në organizim të qeverisë, u kremtua ftesa për anëtarësim në NATO.

Festimi qendror u zhvillua në parkun e qytetit në Shkup, ku mori pjesë edhe kreu i diplomacisë, Nikola Dimitrov, diplomatë të lartë dhe anëtarë të partive politike.

Kryeministri Zoran Zaev, i cili ishte në Manastir, vuri në dukje se Maqedonia ka një arsye për të festuar, duke thënë se duhet hequr dorë nga ndarjet dhe njëherësh i bëri thirrje opozitës që të bashkohet në aspiratat e vendit për anëtarësim në BE dhe NATO.

VMRO DPMNE kritikoi qeverinë, duke i kërkuar të publikojë sa para ka shpenzuar për organizimin e tyre, përcjell ksp.

Përmes një deklarate nga LSDM-ja, ata kërkuan që VMRO DPMNE të ndalojë krijimin e mosmarrëveshjes dhe urrejtjes për qytetarët dhe muzikantët. Deklarata tha se pavarësisht nëse ai pëlqente VMRO-DPMNE apo jo, qytetarët e mbështetën fuqimisht integrimin e Maqedonisë në NATO dhe BE.

Qeveria e Maqedonisë njoftoi se e gjithë shuma e parave të shpenzuara për kremtimin do të shpallet në ditët në vijim.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara