Gjorgiev: Zgjidhjen për Dellçevin ta pranojnë edhe shoqëria maqedonase edhe bullgare

20:16 | 27 Shtator 2020

Situata faktike në lidhje me zgjidhjen e çështjes së Goce Dellçevit midis palës bullgare dhe maqedonase është që të dyja e perceptojnë atë si heroin e tyre kombëtar.

Këtë e deklaroi bashkëkryetari i komisionit të përzier për histori, Dragi Gjorgiev, në një intervistë për “Telma”.

“Për shkak se shoqëria bullgare dhe shoqëria maqedonase e shohin Goce Dellçevin në atë mënyrë, unë thashë se zgjidhja në këtë moment është të pranojmë të dyja perceptimet, në mënyrë që të kapërcejmë këtë problem.

Të dy shoqëritë nuk janë të gatshme për një zgjidhje tjetër. Çdo zgjidhje tjetër nuk do të pranohet nga shoqëria”, tha Gjorgiev./Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara