Pse Trump po e quan Covid-19 ‘virus kinez’

12:13 | 21 Mars 2020 | Chris Cillizza

Presidenti amerikan, Donald Trump, qartë e ka hequr nga fjalori fjalën ‘korona’ para ‘virusit dhe e zëvendësoi ate me fjalën ‘kineze’.

Ky ndryshim është pjesë e një përpjekje të bashkërenduar nga Presidenti dhe disa në administratën e tij për të ndryshuar mirëkuptimin e publikut për këtë si një pandemi globale që është përgjegjësia e çdo kombi të shkojë te: Kina e bëri këtë!

Padyshim kjo është një zhvendosje e përpjekjes narrative. Ajo që duket se vlen për disa debate është nëse ndryshimi retorik i Trump e reflekton atë thjesht duke përdorur etiketimin e duhur gjeografik, pasi koronavirus së pari shpërtheu në Kinë, apo nëse është një përpjekje për të drejtuar ndjenjën e ksenofobisë drej Kinës, duke bërë shmangur kështu përgjegjësinë e fajita për luftrat që bën administrata e tij dhe në vend të kësaj të merret me virusin.

Duke patur parasysh historinë e kaluar të Trump për a) armatosjen e fanatizmit dhe stereotipeve për të përfituar atë politikisht dhe b) përpjekjen për shmangur ndonjë faj ose përgjegjësi për gabimet e bëra nga administrate e tij, është shumë e vështirë të konkludohet se Presidenti po përpiqet të jetë gjeografikisht i saktë në ndërrimin e tij të fundit për etiketimin e koronavirusit si ‘virusi kinez’.

I kritikuar për ndërrimin e fjalëve dhe për lojën me potencial ksneofobik dhe racist, Trump tha:

“Nuk është aspak raciste, jo aspak. Ai vjen nga Kina dhe kjo është arsyeja pse dua të jem i saktë. Kam dashuri të madhe për të gjithë njerëzit e vendit tonë, por siç e dini Kina u përpoq të thoshte se ai ishte krijuar nga ushtria amerikane. Kjo nuk mund të ndodhë, nuk do të ndodhë, jo për aq kohë sa unë jam president. Ai vjen nga Kina”.

Siç ka raportuar më parë CNN, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze ka shtyrë publikisht një teori konspirative që ushtria amerikane mund të kishte sjellë koronavirusin në Kinë.

Dhe disa elementë të mediave kineze, përfshirë qeverinë e saj, duket se janë të përfshirë në një përpjekje për të ngritur pyetje në lidhje me origjinën e virusit.

Një ditë më parë, Trump u pyet për një zyrtar të administratës duke përdorur shprehjen “Kung-Flu” për të përshkruar koronavirusin në një bisedë me korrespodentin e CBS Neës, Ëeijia Jiang. Me presion nëse ai term mund të jetë fyes për aziatiko-amerikanët dhe për aziatikët në përgjithësi, Trump u shmang duke thënë: “Unë mendoj se ata do të pajtoheshin 100% se ai vjen nga Kina”.

Problemi për njerëzit që mbrojnë retorikën e “virusit të Kinës” së Trump është, pra, histori. Ky është një President që rregullisht trafikon gjuhë dhe imazhe raciste për të denigruar rivalët e tij politikë dhe të shkëputet nga veprimet e tij.

Ky është një President që, në rastin më të mirë, përdor gjuhë të racionalizuar dhe stereotipe për të vendosur mbështetës dhe, në rastin më të keq, mban ato që janë pikëpamjet raciste dhe ksenofobike.

Trump e ka kaluar pjesën më të mirë të javës së kaluar duke punuar për të shmangur çdo lloj faji për pandeminë aktuale dhe mënyrën në të cilën administrata e tij e ka trajtuar atë mes rasteve pikante, një pamje ekonomike shqetësuese dhe paralajmërimeve për mungesat e furnizimeve vitale mjekësore.

“Jo, unë nuk marrë asnjë përgjegjësi”, u përgjigj Trump kur u pyet nëse ai e merr përgjegjësinë për vonesën në testimin e nevojshëm të koronavirusit ndërsa foli me gazetarët e mbledhur në Kopshtin e Trëndafiltë gjatë javës së kaluar.

Ai gjithashtu ka investuar kohë të konsiderueshme duke fajësuar të gjithë qeveritarët e vendit, të cilët ai pretendoi se nuk po bëjnë sa duhet për të luftuar virusin, duke u ndalur edhe tek administrate Obama për trajtimin e virusit H1N1 në 2009.

Dhe tani Trump i është kthyer Kinës, duke e ditur që, ai është duke fyer.

Nëse Kina e bëri këtë dhe ata nuk do të na thoshin gjithçka që duhet të dimë për virusin, atëherë si mund të fajësohet ai për asgjë?

“Do të kishte qenë shumë më mirë sikur ta dinim këtë gjë disa muaj më parë,” tha Trump të enjten, duke injoruar faktin se ai u pyet për virusin qysh në janar. “Mund të ishte përfshirë në atë zonë në Kinë ku filloi. Dhe sigurisht bota po paguan një çmim të madh për atë që bën ata”.

Tani asnjë nga ato më sipër nuk mund të sugjerojnë se Kina nuk është një regjim autoritar përgjegjës për keqmenaxhim. Ajo që do të thotë është se Trump e di saktësisht se çfarë po bën këtu. Ai është duke përdorur stereotipe të ngulitura dhe frikë nga tjetri për të hequr çdo faj që mund t’i bjerë mbi këtë krizë./CNN/ Përktheu: arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara