Zbulon 11 rregullat e shpejta për të shmangur produktet e kalbura

14:15 | 2 Nëntor 2019

Ky artikull do t’ju ndihmojë të lundroni më mirë ndër të gjitha llojet e produkteve të disponueshme në supermarkete, veçanërisht nëse ende preferoni mollën me shkëlqim.

Ja se për çfarë duhet të kushtoni vëmendje nëse doni të zgjidhni frutat dhe perimet më të shijshme për kryeveprat tuaja të ardhshme të kuzhinës.

Domatet


Shumë njerëz mendojnë se domatet në degë janë më të freskëta dhe, për këtë arsye, i zgjedhin ato. Në fakt, një kërcell nuk është një tregues i freskisë, por i gjelbërimit të domates. Domatet e pjekura bien nga dega vetë. Nëse një degë i mban ende ato, do të thotë që domatet u hoqën përpara se të piqeshin dhe janë lënë të piqen në kuti. Këto domate kanë shumë pak vitamina dhe elementë të dobishëm.

Ngjyra e një domateje të mirë duhet të jetë homogjene dhe e ngopur, pa zona të gjelbërta. Për më tepër, era e saj duhet të jetë e këndshme. Është mjaft e lehtë të gjeni domate nitrati në një dyqan – ato janë elastike, por jo të forta. Nëse e shtypni atë, nuk do të shihni asnjë gjurmë të gishtit tuaj të lënë mbi domate. Domatet e mira duhet të jenë të buta në prekje.

Shalqiri

Shalqinjtë më të shijshëm dhe më të ëmbël piqen në periudhën nga gjysma e dytë e gushtit deri në fund të shtatorit. Disa prodhues spërkatin shalqinj të hershëm me plehra azotike dhe stimulues të rritjes duke u përpjekur të mbledhin më shpejt të korrën.

Të gjithë shalqinjtë i thithin këto substanca të rrezikshme nga mjedisi, kjo është arsyeja pse nuk duhet t’i blini ato. Është e njëjta arsye pse nuk duhet të blini shalqinj që janë prerë – ato mund të përmbajnë shumë mikrobë.

Zgjidhni një shalqi me madhësi të mesme. Vijat e hapura dhe një kurorë e ndritshme janë treguesit e pjekurisë së tij. Një shalqi i pjekur ka një bisht të thatë sepse kur një shalqi piqet, ai ndalon së marruri lagështi nga toka. Ana e një shalqiri duhet të jetë një ngjyrë e verdhë e ngopur dhe madhësia e saj duhet të jetë 50-100 mm. Trokitni mbi një shalqi me gishtat tuaj – frutat e pjekura lëshojnë një tingull rikumbues.

Specat këmbanë

Ka pak njerëz që e dinë që specat këmbanë janë 2 lloje – mashkull dhe femër dhe që ndryshojnë nga shija. Në mënyrë që të mësoni llojin e një speci, kthejeni atë përmbys. Nëse ka 4 sektorë – është një lloj femre, nëse ka 3 sektorë, është një mashkull.

Forma e një tipi mashkull është më e zgjatur, ndërsa e tipit femër është më e shkurtër dhe më e gjerë. Një lloj femre është shumë më e ëmbël dhe mund të hahet e papërpunuar.

Specat këmbanë të llojit mashkullor janë më të thartë dhe të fortë. Ato janë të mirë për gatim. Sa më i rëndë të jetë speci këmbanë, aq më i butë është. Bishti i tij duhet të jetë i gjelbër dhe i fortë. Kërkoni për speca pa njolla portokalli – ato tregojnë se speci është bërë viktimë e insekteve.

Mollët


Zgjidhin mollë të mesme. Një mollë duhet të jetë e fortë dhe e rëndë nga pesha. Mos blini mollë me shkëlqim. Në mënyrë që frutat të duken të mira, prodhuesit i lyejnë ato me dyllë ose rrëshirë natyrale.

Kur blini një mollë jeshile, kushtojini vëmendje një rrjete gri afër kërcellit – nëse ka, kjo do të thotë se molla është pjekur. Është më mirë të blini mollë gjatë sezonit të pikut – atëherë kur ato janë më të shijshme dhe më të pasura me vitamina; ato janë më pak ushqyes në muajt e tjerë.

Qershitë


Blini qershi gjatë sezonit të]tyre, në qershor ose korrik. Qershitë janë më ushqyese, më të shijshme dhe më të lira në këtë kohë. Kontrolloni qershitë duke i prekur para se t’i blini – ato nuk duhet të jenë shumë të ngurta ose shumë të buta dhe nuk duhet tëjenë të lagura.

Qershitë duhet të jenë me shkëlqim dhe të ngopur me ngjyra. Sa më të errëta janë, aq më shumë janë të dobishme sheqernat, karotenoidet dhe acidet organike që ato kanë.

Qërshitë gjithmonë duhet të shiten me bishta në to. Qershitë e freskëta kanë bisht të gjelbër dhe të fortë. Nëse qershitë janë ngjitëse, ka të ngjarë që ato të mos jenë të freskëta. Era e fermentimit do të thotë që qershitë janë prishur – mos i blini ato.

Kumbullat


Kur blini kumbulla, vendosni për fruta me një ngjyrë homogjene. Gjithashtu, shmangni blerjen e kumbullave të plasaritura, si dhe nme njolla dhe dëmtime të tjera. Një kumbull duhet të jetë e rëndë dhe me erë të këndshme.

Nëse lëkura e frutave ka një shtresë të hollë të bardhë, do të thotë që këto kumbulla janë nmblnedhur kohët e fundit. Kushtojini vëmendje kërcellnit – një kumbull e pjekur duhet të ketë një knërcell të pjekur.

Kastravecat


Zgjidhni kastraveca që janë me ngjyrë të gjelbër e ndritshme. Ata duhet të jenë të fortë në prekje. Nëse një kastravec është i freskët, ngjyra e lëkurës së tij duhet të jetë e ngopur, pa asnjë shkëlqim. Një lëvore që është shumë e shndritshme mund të sinjalizojë që një kastravec është fekonduar nga nitratet dhe është veshur me dyll.

Kushtojini vëmendje bishtit – nëse është i tharë, kjo është një shenjë e një kastraveci të tejpjekur. Blini kastraveca që janë të mesëmn. Perimet e pnjenknuran tepënrn kanë një shije të holluar me ujë dhe një hidhërim të pakëndshëm. Njollat, çarjet dhe fryrjet në sipërfaqen e kastravecit janë gjithashtu të papranueshme.

Bananet


Kërkoni për banane që kanë një ngjyrë e verdhë e ndritshme. Pika të vogla në lëvoren e tyre tregojnë se banania është pjekur dhe është e gatshme për t’u përdorur. Sidoqoftë, nuk duhet ta ruani këtë lloj bananeje për më shumë se 2 ditë – ose më tepër.

Gjithashtu, mos blini banane me pika të mëdha të zeza – ka një proces të kalbjes që po ndodh tashmë brenda. Madhësia e frutave nuk ka rëndësi kur blini banane, nëse nuk zgjidhni midis bananeve të vogla dhe bananeve me madhësi normale. Bananet e vogla janë gjithmonë të ëmbla, por ato janë edhe më të shtrenjta.

Dardha

Një dardhë e pjekur mund të identifikohet lehtësisht nga një aromë e ndritshme. Vetë fruti nuk duhet të jetë as shumë i fortë dhe as shumë i butë dhe nuk duhet të ketë dëmtime në lëkurë.

Pikat kafe afër bishtit tregojnë se fruti nuk është i freskët. Ka lloje dardhe që mbajnë një ngjyrë të gjelbër të ndritshme, por, në shumicën e rasteve, një “skuqje” e vogël është një tregues i mirë i pjekurisë së frutave.

Kivi


Kur zgjidhni kivi, vendosni një frut midis gishtit të madh dhe gishtit tregues dhe shtrydheni atë – një frut i pjekur do të jetë i butë, por elastik. Gjithashtu, kushtojini vëmendje erës – një kivi i pjekur ka një erë të gjallë agrumesh dhe lëvorja e kivit duhet të jetë e qetë dhe e fortë pa ndonjë dëmtim.

Limonët


Një limon i pjekur ka një lëkurë të shndritshme sikur të ishte e lëmuar. Gjithashtu, kushtojini vëmendje qetësisë së saj – limonët e vjeljes së parë (të mbledhura nga pema që mbajnë limon për herë të parë) kanë një lëkurë të butë.

Përqendrimi i elementëve të dobishëm në to është më i lartë se në frytet e korrjeve të mëtejshme. Lëkura që është shumë me kokla është zakonisht e trashë dhe peshon më shumë se frutat me një lëvore të hollë, por ato kanë më pak pulpë.

Bonus: Si të zgjidhni një avokado


Kur zgjidhni një avokado, gjëja e parë që duhet të bëni është t’i kushtoni vëmendje ngjyrës së saj. Frutat e pjekura janë zakonisht shumë më të errëta. Por mbani në mend se ka lloje avokado që mund të kenë gjelbërim të përhershëm.

Lëkura e një avokadoje duhet të jetë pak e gërzuar, por nuk duhet të ketë dendje të rënda që mund të tregojnë mavijosje.

Hapi i fundit është të kontrolloni kurorën. Nëse zona poshtë kërcellit është e gjelbër ose e verdhë, ky frut ia vlen të blihet. Nëse është kaf, fruti është i pjekur.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara