Shpageta me limon

23:11 | 10 Gusht 2017

Nëse dëshironi të nderoni dikë me darkë të shëndoshe dhe të shijshme, atëherë kjo është receta e duhur, shkruan arbresh.info.

Përbërësit:

1 paketë shpageta
4 lugë gjelle gjalpë
2 lugë gjelle vaj ulliri
2 thelpinjë hudhër ( të grirë)
1 limon (lëngu)
1 limon ( grini lëvoren)
½ lugë të vogël kripë
½ filxhan djathë parmesan

Përgatitja:

Sapo të vendosni të zieni shpagetat, në një enë tjetër filloni më shkrirjen e gjalpës dhe të vajit të ullirit. Pasi të jenë shkrirë këta dy përbërës hidhni hudhrën dhe lëngun e limonit. Lërëni në zjarr për 10 min. Më pas shtoni krem për gatim, lëvorën e limonit dhe kripë. Përzieni mirë.
Pasi të jenë zier shpagetat, i largoni nga uji dhe i vendosni në enën që keni përzier përbërësit. Përzieni shpagetat me sos për 10 min, por mos i thani shumë. Largoni enën nga zjarri dhe shtoni djathin parmesan. Pasi të jenë përgatitur i vendosni në pjatë dhe hidhni edhe pak djathë parmesan dhe një fetë limoni. Kjo darkë mund të shërbehet me verë të bardhë. Ju bëftë mirë!/Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara