Pse nuk duhet të pini ujë para gjumit

00:56 | 29 Shtator 2019

Kjo është koha e vetme që nuk duhet të pini ujë dhe arsyeja është mjaft logjike.

Uji është një nga elementët më kritikë dhe më të nevojshëm për trupin e njeriut. Kur nuk pini ujë mjaftueshëm, trupi juaj bëhet i dehidruar, gjë që bën të ndjeheni të dobët dhe do të ju zvogëlojë motivimin, madje mund të ndjeheni sikur jeni gjithmonë të uritur.

Kjo për shkak se trupi juaj përpiqet të mbajë mbi çdo pikë të fundit të ujit që mundet kur të dehidratoheni, gjë që mund t’ju bëjë të dukeni sikur keni vënë peshë shtesë, transmeton portali arbresh.info

Për këtë arsye, njeriu duhet të konsumojë rreth 8 gota ujë në ditë.

Duke pirë konsumimin e rekomanduar, qëllimi juaj për humbje peshe bëhet më i arritshëm.

Konsumimi i ujit të mjaftueshëm ka aftësinë për të rritur metabolizmin dhe ndihmon që të keni energji.

Megjithatë, koha para gjumit nuk preferohet për të pirë ujë.

Sipas ekspertëve mjekësore, uji para gjumit duhet të shmanget pasi mund të ndikojë në prishjen e gjumit natën. Kjo ndodh për shkak të urinimit të shpeshtë.

Sikurse uji, edhe gjumi është një faktor shumë i rëndësishëm në arritjen e qëllimit për humbjen e peshës.

Shoqata për hulumtime të gjumit ka theksuar se ata që flejnë më pak se 5 -6 orë dhe ata që flejnë më shumë 9 – 10 orë, janë më të prirur të shtojnë peshë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara