Për majat e dëmtuara, ka vetëm një maskë ideale që duhet ta dini

10:37 | 14 Dhjetor 2019

Është një maskë shumë e thjeshtë që mund ta bësh vetë në shtëpi dhe që do të të ndihmojë për majat e djegura nga vera e nxehtë, uji me klor apo me kripë. Ky trajtim është fare i thjeshtë dhe, sigurisht, bëhet me produktet e shtëpisë.


Çfarë të duhet:

Një e verdhë veze

3 lugë gjelle vaj ulliri

1 lugë gjelle mjaltë

Sigurohu si fillim që të ndash të verdhën e vezës nga e bardha, sepse e verdha është super hidratuese për flokët e thatë dhe të dëmtuar. Pasi ta kesh ndarë të verdhën e vezës nga e bardha, përzieje të verdhën me mjaltin dhe me vajin e ullirit. Pastaj, thjesht aplikoje masën në gjysmat e flokut dhe poshtë, duke u fokusuar në majat e dëmtuara. Mbaji ashtu për rreth një orë para se t’i lash. Pas disa trajtimeve të tilla, majat do të rigjenerohen dhe do të shkëlqejnë.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara