“Nëse po bie shi, nuk po bëhet kijameti”- 8 arsye pse është mirë të ecësh në shi

22:49 | 15 Maj 2019

Në botë ka me mijëra këngë dhe poezi që janë thurrur vetëm për shiun.

Shiu është shumë i mirë për nervat dhe ajo që bën shiu për shëndetin do të thotë shumë, transmeton portali arbresh.info

Më poshtë i gjeni arsyet pse duhet të ecni në shi.

Do takoni shumë pak njerëz

Shumica e njerëzve largohen nga shiu dhe vetëm ata që janë me të vërtetë rehat me veten vazhdojnë të ecin. Nëse keni nevojë për paqe dhe heshtje gjatë një shëtitjeje, ditët me shi janë ideale për këtë.

Ajri është më i pastër

Ajri është me të vërtetë i pastër pas shiut, sepse pikat kanë aftësinë për të thithur grimca të ndryshme dhe për të pastruar ajrin.

Aroma e shiut është qetësuese

Ju nuk jeni i vetmi që i pëlqen parfumi i shiut, i cili ka një emër të veçantë dhe quhet petrikoh. Pra, u thirr nga dy shkencëtarë australianë të viteve ’60. Aroma është përzierja e kimikateve që çlirojnë bakteret nga toka, nafta që liron bimët gjatë sezonit të thatë dhe ozonit.

Lagështia është e mirë për lëkurën dhe shëndetin

Niveli i lartë i lagështisë në ajër ndihmon në mbajtjen e lëkurës me të re. Në disa studime, ajo pretendon se kur lagështia rritet në 43 për qind ose më shumë, pothuajse 3/4 e viruseve ajrore bëhen të pashpresa.

Ecja në shi ndihmon të pranojmë disa gjëra

Ecja në shi na bën shumë të vetëdijshëm për paaftësitë tona.  Ecja në një ditë me shi na ndihmon të stërvitësh trurin. Ecja në shi na ndihmon që të pajtohemi edhe me humbjet më të mëdha.

Ecja në shi djeg shumë kalori

Hulumtuesit japonezë kanë arritur në përfundim se kur dikush dëshiron që të humbasë peshë, ecja në shi ndihmon më shumë se ditët me diell.

Ecja në shi na ndihmon të shikojmë gjërat nga perspektiva tjetër

Nëse është më e errët ose më e ndritshme, pothuajse çdo gjë duket krejtësisht e ndryshme kur shiu bie. Kjo mund t’i ndihmojë njerëzit të shohin problemet e tyre nga një kënd tjetër, por edhe sfidat me të cilat mund të hasim probleme të tjera të përditshme.

Ecja në shi na bën të ndihemi më rebelë

Nëse duam të thyejmë ndonjë rregull, atëherë ecja në shi do të na ndihmojë për të bërë këtë gjë në mënyrë të përsosur. Vetëm sigurohuni që keni rroba që do t’ju ngrohin dhe do t’ju mbrojnë nga ftohja.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara