Ndotja e ajrit po i kthen burrat në qerosë

22:01 | 10 Tetor 2019

Sipas një studimi të fundit, ndotja e ajrit lidhet me humbjen e flokëve te burrat, pasi tymet e shkarkimit shkatërrojnë një protein të rritjes së flokëve.

Lënda e grimcave (PM) në atmosferë mund të ndikojë në rritjen dhe mbajtjen e flokëve, sipas hulumtimeve të reja nga Akademia Evropiane e Dermatologjisë, transmeton portali arbresh.info

Shkencëtarët ekspozuan qelizat nga kokës njerëzore në bazën e folikulave të flokëve, të njohur si qelizat e papilës dermale të folikulave njerëzorë, në përqendrime të ndryshme të pluhurit të imët dhe ekstraktit të grimcave diesel.

Njëzet e katër orë më vonë ata testuan mostrat për të zbuluar nivele specifike të proteinave në qeliza. Studiuesit zbuluan se prania e pluhurit dhe grimcave me naftë ulur nivelet e proteinave përgjegjëse për rritjen e flokëve – beta-katenin – dhe morfogjenezën.

Sipas studimit, nivelet e tre proteinave të tjera – ciklin D1, ciklin E dhe CDK2 – të cilat janë përgjegjëse për rritjen e flokëve dhe mbajtjen e flokëve, gjithashtu u ulën nga pluhuri dhe grimcat dizelë të ngjashme me PM10 në varësi të dozës.

Kjo do të thoshte që sa më i madh të jetë niveli i ndotësve, aq më i madh është konstatuar ulja e proteinave.

Autori i studimit, Hyuk Chul Këon, nga Qendra e Kërkimit të Shkencës për të Ardhmen në Korenë Jugore ka theksuar se “përderisa lidhja mes ndotjes së ajrit dhe sëmundjeve serioze si kanceri, sëmundja e mushkërive dhe sëmundjet kardiovaskulare është studiuar, pak ose aspak janë bërë studime mbi mbi efektin e ekspozimit të lëndëve grimca në lëkurën e njeriut, dhe flokët në veçanti”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara