Gjermani: Hoteli nuk pranon mysafirë obezë , sepse ‘ata thyejnë shtretërit’

14:42 | 9 Qershor 2020

Pronarja e një hoteli në Cuxhaven, Gjermani, është akuzuar për diskriminim pasi ajo njoftoi se nuk dëshiron njerëzit më të rëndë se 130 kilogramë në hotel.

“Hoteli jonë nuk pranon njerëz që peshojnë më shumë se 130kg”, thuhet në faqen e hotelit “Beachhotel Sahlenburg”, dhe është pikërisht kjo është arsyeja pse pronari Anglelika Hargesheimer tani është nën kritika, sipas “Bild”, transmeton portal arbresh.info

Për një revistë rajonale, e komentoi vendimin e saj duke arsyetuar se një mysafire me mbi peshë dikur ia kishte thyer shtratin.

Siç dyshohet, disa të ftuar me mbipesha iu ankuan asaj që nuk mund të futeshin në dush ose se karriget e tyre nuk ishin të rehatshme.

“Ne duam që mysafirët tanë të jenë të qetë. Kur një person peshon më shumë se 130 kilogramë dhe ulet në karriget që kemi ne, ato nuk mund të durojnë dhe thyhen”, tha ajo.

Ai gjithashtu injoron ankesat në lidhje me diskriminimin e pretenduar ndaj mysafirëve.

“Sinqerisht, për mua është diskriminuese që t’i shikoj ata. Nëse kam shumë dhjamë, do të thotë që thotë se diçka nuk është në rregull me mua. Për disa, funksioni i tiroides është një justifikim. Unë kam probleme tiroide vetë, kështu që çfarë tani? Mjafton të shikoni dietën”, tha ajo./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara